Ülkemizde 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan cumhurbaşkanı seçiminde, sandıkta görevlendirilecek olan avukatlarımıza ve stajyer avukatlarımıza Mersin Barosu tarafından ‘Seçim ve Sandık Güvenliği Eğitimi’ verildi.


Mersin Barosu konferans salonunda düzenlenen “Cumhurbaşkanı Seçimi Sandık Kurulu Üyesi ve Müşahit Eğitimi”, Başkan Yardımcımız Av. Kazım Yüksel, TBB Delegelerimiz Av. Ayla Gündoğdu ve Av. Şenol Yücesoy ile Disiplin Kurulu Başkanımız Av. Ferhat Fazıl Çetin tarafından verildi.


Eğitimde; Sandık kurulunun oluşturulması, sandık kurulu üyelerinin ve müşahitlerin görev ve sorumlulukları, yemin etme süreci, seyyar sandık kurulu nasıl çalışır? Sandık çevresinde kimler bulunabilir? Şüpheli işlemlerde şikâyetlerin tutanak defterine işlenmesi, itiraz hakkının kullanılması, oy verme sırasındaki sorumluluklar, sandık kurulu üyesi ve müşahitler nasıl oy kullanacak? Hangi tip kimliklerle oy kullanılabilir? Seçmen listesinde ismi olmadığı halde kimler oy kullanabilir? Oy verdikten sonra imza işlemi, okuma-yazma bilmeyen ve engelli seçmenler nasıl oy kullanabilir? Oy sayım ve döküm süreci, oy kullanma bitiminin ilamı, oy sayım döküm cetveli, sonuçların ilanı ve sonrasındaki sorumluluklar hakkında bilgiler verildi.