19 Mayıs 1919, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile ateşlenen bağımsızlık mücadelesinin başlangıcı ve laik Türkiye Cumhuriyeti’ne giden sürecin ilk adımıdır. Milletimizin tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının günüdür. Geleceğimizin teminatı, gençlerimizin günüdür. 

Mustafa Kemal Atatürk, ‘Böyle bir millet, esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. Öyleyse ya istiklal ya ölüm’ diyerek büyük kurtuluş mücadelesi yoluna çıkmıştır.  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal  Atatürk, “Türk gençliğine terk edip bıraktığımız vicdanî emanet, yalnız ve daima galip olmaktır ve eminim daima galip olacaksınız” sözüyle gençliğe olan güvenini, “Bütün ümidim gençliktedir” sözüyle de gençlikten beklentilerini dile getirmiştir. 19 Mayıs 1919’un 104. yıldönümünü kutladığımız bugünde, bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için, geçmişte verilen mücadelelerin önemini genç kuşaklara en iyi şekilde anlatmalıyız. Gençlerimiz, dünyadaki ilerleme yarışında ülkemizin en büyük güvencesi, en büyük enerji kaynağıdır. Cumhuriyeti yükseltecek ve gelecek nesillere aktaracak olan gençlerimizdir. Yarınlarımız için gençlerimizin yollarını laik eğitimle, bilimle, sanatla, sporla aydınlatmak da hepimizin vazifesidir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımız için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyor, milletimizin ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.

 

Mersin Barosu Başkanlığı