“HUKUK KAZANANA KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz yaptığı basın açıklaması ile 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi katledilişinin dördüncü yılında anarak, cinayetin etkin, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmasını talep etti.

Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Fatma Demircioğlu, Genel Sekreter Av. Adnan Günbay, Sayman Av. Kazım Yüksel, yönetim kurulu üyeleri Av. Mahçe İnanoğlu Deprem ve Av. Bilgehan Yaşa ile çok sayıda avukatın katılımıyla Mersin Baro Odasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “İnsan hakkı mücadelesi verdiği sırada, savaşın son bulması için çırpındığı, barışı, adaleti, insanca yaşamı savunduğu sırada, 28 Kasım 2015 tarihinde, karanlık güçler tarafından katledilen barış elçisi Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi’yi, katledilişinin 4. yılında anmak ve hala aydınlatılmamış olan cinayetin etkin, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmasını bir kez daha talep etmek için bugün burada, bir araya gelmiş bulunmaktayız.  Av. Tahir Elçi vurulmadan dakikalar önce yaptığı basın açıklamasında, ‘Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede; insanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz’ demişti ve ardından başına isabet eden kurşunla öldürüldü. Bundan tam 4 yıl önce Diyarbakır’da dört ayaklı bir minarenin önünde sadece bir insan değil; tüm insanlık, kadınlarımızın, çocuklarımızın, gençlerimizin, henüz doğmamış bebeklerin yaşam hakkı, adalet, hukuk, barış kurşunlandı” ifadesini kullandı.

“CİNAYETİN AYDINLATILMAMASI, SİYASİ GÜDÜMLÜ HUKUKÇULARIN HUKUKSUZLUĞUDUR”

Av. Tahir Elçi’nin yaşamı boyunca hak ihlallerine karşı, çok sayıda faili meçhul cinayetlerin ve gözaltındaki kayıpların aydınlatılması için en önde mücadele eden insanlardan birisi olduğunu belirten Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Av. Tahir Elçi, kendisine yönelik baskılara rağmen mücadelesinden vazgeçmemiş bir hukukçuydu. O sadece bir baro başkanı, bir avukat değil, barış toplumunu inşa etmek için mücadele veren örnek bir hukukçuydu. Dönemin iktidar sahipleri, 'Bu cinayeti aydınlatacağız' dediler. Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, Diyarbakır’ın ortasında, güpegündüz işlenen cinayete yönelik soruşturma dosyasında tek bir şüpheli bile maalesef yok. Hala katliamda yer alan katil ya da katiller ortaya çıkartılmadı.  Tahir Elçi'yi vuran kurşunun hangi silahtan çıktığı tespit edilmedi. Tüm deliller karartıldı. Cinayetin aydınlatılması yönündeki hukukçuların ve kamuoyunun baskısına rağmen soruşturma etkin yürütülmedi, açılan dosya sürüncemede bırakıldı.  Tahir Elçi cinayetinde fail, meçhul değildir. Demokrasiyi içselleştirenlerin vicdanını yaralayan Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılmaması, hukuk sistemimizin kara lekesi, siyasi güdümlü hukukçuların hukuksuzluğudur” şeklinde konuştu.

“YARIM KALAN MÜCADELESİ, MÜCADELEMİZ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Tahir Elçi cinayetinin,  insan haklarının ve sevgi toplumunun altına döşenen bir mayın olduğunu ifade eden Yeşilboğaz, “Bugün Tahir Elçi’nin hesabını soramazsak, yarın daha çok Tahir Elçi kaybedeceğiz.  Mersin Barosu olarak, Cinayeti işleyenlerin, azmettirenlerin ve üstünü örtenlerin karşısında, hukuk kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Tahir Elçi’nin yarım kalan mücadelesi, mücadelemiz olmaya devam edecek.  Barış ve adalet; hala tek umudumuz, tek çaremiz, tek yolumuz. Biz yılmaz hukukçular, öldürülmekle bitmeyeceğiz. Mersin Barosu olarak, Av. Tahir Elçi’yi bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyoruz” diye konuştu.