Mersin Barosu İcra Daireleri Koordinasyon Komisyonu tarafından düzenlenen toplantıda, Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz ve yönetim kurulu üyelerimiz, avukatlarımızla bir araya gelerek, mesleki sorunları masaya yatırıp çözüm önerileri sundular.

Mersin Barosu İcra Daireleri Koordinasyon Komisyonu Başkanımız Av. Erkan Gelmez, komisyon, merkez ve kulüp başkanlarımız, Adana Barosu Mesleki Sorunlar ve Genç Avukatlar Komisyonu Başkanı Av. Ali Can Erdoğan ile avukatlarımızın katılımıyla, Mersin Barosu Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda; Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, Genel Sekreterimiz Av. Adnan Günbay, Saymanımız Av. Kazım Yüksel, yönetim kurulu üyelerimiz Av. Ece Kovan Demirtaş, Av. Bilgehan Yaşa ve Av. Burak Can Erden, meslektaşlarının mesleki sorunlarını ve adliye içerinde yaşamış oldukları sorunları tek tek dinleyerek, karşılıklı çözüm önerileri sundular.

Toplantıda, avukatların adliyelerde, icra dairelerinde, mahkemelerde ve kalemlerde yaşadıkları sıkıntılar, cezaevlerinde yaşamış oldukları hak ihlalleri, avukatlara koridorlarda, mahkemelere gidişte, adliye içinde kimlik kontrolü yapılması ve başlatılan güvenli alan uygulamasının, avukatlara olumsuz yansımaları, UYAP sisteminde yaşanan aksaklıklar ve avukatlık mesleğine giriş sınavının getirilmemiş olması dile getirildi.

“SORUNLARLA İLGİLİ KOMİSYON KURALIM”

Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, göreve gelmeden önce Mersin Barosu’nu hep birlikte yöneteceğinin sözünü verdiğini hatırlatarak, “Sorunları hep birlikte tespit edeceğiz, hep birlikte çözümleyeceğiz. Biz sadece önünüzdeki sözcünüz, temsilciniz olacağız. Sizlerin yanımızda olmuş olması bize destek verir, güç verir. Biz daha kuvvetli ve daha inançlı bir şekilde mücadele ederiz. Yaşamış olduğumuz sorunlarla ilgili ne varsa komisyon kuralım, sorunları tespit edip masaya yatıralım. Ortak sorunlar üzerinde karşılıklı fikir alışverişi ile çözüm önerilerini ortaya koyarız, yol haritamızı belirleriz.

“YA HEP BERABER, YA HİÇBİRİMİZ”

Sorunları somutlaştırıp birlik ve beraberlik içerisinde olursak, sorunlar çözüme kavuşabilir. Barolarla bölgesel güç oluşturmak çok önemli. Daha çok meslektaşımız sorunlara karşı duyarlı olup, bizimle mücadele etmeli. Bu mücadele tek başına olmaz. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” diye konuştu. Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz konuşmasında ayrıca, tüm meslektaşlarıyla yuvarlak masa oluşturulup, tespit edilen mesleki sorunların raporlanıp, Adalet Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili merciler nezdinde çözüm için girişimlerde bulunulacağını sözlerine ekledi.

“OHAL’İN ADI KALKTI, UYGULAMALARI DEVAM EDİYOR”

Ülkemizde hukuk sisteminin çöktüğünü belirten Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Avukatların yargının üç sacayağından birisi olduğu maalesef görülmüyor. OHAL’ in adı kalktı, uygulamaları devam ediyor. Avukatları benimsemeseler de biz varız. Bu toplantıyı önemsiyoruz ve belirli periyotlarda yapılmasını istiyoruz. Sorunları önümüzdeki süreçte ankete dönüştürerek, bütün meslektaşlarımızın sürece dâhil olmasını sağlayacağız” ifadesini kullandı.

İcra Daireleri Koordinasyon Komisyonu Başkanı Av. Erkan Gelmez ise konuşmasında, icra dairelerinde yaşanan sorunlara ilişkin komisyonun kurulması sonrasında; durum tespiti, aksiyon planlanması, akabinde Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz yönetim kurulunun belirleyeceği hareket planlaması ile yola çıkma kararı aldık” dedi.