1- MERSİN BAROSU TARAFINDAN HER YIL GELENEKSEL OLARAK DÜZENLENEN HALI SAHA FUTBOL TURNUVASINA MERSİN İL VE İLÇELERİNDE GÖREV YAPAN HAKİM, STJ. HAKİM, STJ. SAVCI,  AVUKAT, STJ. AVUKAT, BARO PERSONELİ VE AVUKAT KÂTİPLERİ KATILABİLECEKTİR. AVUKAT KATİPLERİ AYRICA BİR TAKIM OLUŞTURAMAZ. TAKIMLAR, LİSTELERİNE EN FAZLA 1 AVUKAT KATİBİ YAZABİLİR. AVUKAT KATİPLERİNİN 01.01.2020 TARİHİ VE ÖNCESİNDEN İTİBAREN AKTİF OLARAK AVUKAT KATİBİ OLARAK ÇALIŞTIĞINA DAİR SGK KAYDI/KATİPLİK BELGESİ GETİRMESİ ŞARTI ARANACAKTIR.

2- TAKIM LİSTELERİ 21.02.2019 CUMA SAAT 16:00’YA TARİHİNE KADAR BARO KALEMİNE TESLİM EDİLECEKTİR. BU TARİHTEN SONRA VERİLEN LİSTELER KABUL EDİLMEYECEKTİR.

3- TAKIM LİSTELERİ 12 KİŞİDEN OLUŞACAK, OYUNCU SAYISI 12’DEN FAZLA OLAN LİSTELERDE 12. OYUNCUDAN SONRAKİ OYUNCULAR LİSTEDEN SİLİNECEKTİR. İSMİ, BİRDEN FAZLA TAKIM LİSTESİNDE YER ALAN OYUNCULAR İÇİN OYUNCUNUN BEYANI ESAS ALINACAKTIR.

4- TAKIMLAR OYUNCU LİSTELERİNİ, TAKIM ADI BELİRLEYEREK,

AD SOYAD – TC NO – UNVAN – GÖREV YERİ

FORMATINA UYGUN VE EKSİKSİZ DOLDURARAK TAKIM YETKİLİSİNİN İMZASI MUKABİLİNDE BARO KALEMİNE TESLİM EDECEKTİR.

5 MAÇLAR SAHA İÇİNDE 1 KALECİ, 6 OYUNCU OLMAK ÜZERE 7 KİŞİ OLARAK OYNANACAKTIR.

6 – MAÇLARDA OYUNCU DEĞİŞTİRME HER DEVRE 2 VE DEVRE ARASI SINIRSIZ OLMAK ÜZERE GERÇEKLEŞECEK, ÇIKAN OYUNCU SADECE BİR KEZ OYUNA YENİDEN DAHİL OLABİLECEKTİR.

7 – MAÇLARDA OFSAYT VE TAÇ KURALI UYGULANMAYACAK OLUP, KALECİYE PAS YASAĞI KURALI UYGULANACAKTIR.

8 – MAÇLAR 30'AR DAKİKALIK 2 DEVRE HALİNDE OYNANACAKTIR. DEVRELER ARASI DİNLENME SÜRESİ 5 DAKİKA OLACAKTIR. GALİBİYET 3, BERABERLİK 1, MAĞLUBİYET İSE 0 PUAN OLUP, GRUP AŞAMALARINDAN SONRAKİ ÇEYREK FİNAL VE YARI FİNAL MAÇLARINDA, MAÇIN NORMAL SÜRESİNİN SONUNDA EŞİTLİK BOZULMADIĞI TAKDİRDE GALİBİ BELİRLEMEK İÇİN DOĞRUDAN SERİ PENALTI ATIŞLARINA GEÇİLECEKTİR. FİNAL VE 3. LÜK MAÇLARINDA İSE, NORMAL SÜRE SONUNDA EŞİTLİK OLMASI HALİNDE SAHALAR DEĞİŞMEKSİZİN 10 DAKİKALIK TEK DEVRE HALİNDE UZATMA BÖLÜMÜ OYNANACAKTIR. BU BÖLÜMDE DE EŞİTLİĞİN BOZULMAMASI HALİNDE SERİ PENALTI ATIŞLARINA GEÇİLECEKTİR.

9 – TURNUVAYA KATILAN TÜM TAKIMLAR, FUTBOL MAÇ KIYAFETİ OLAN BİR ÖRNEK FORMA, ŞORT VE KONÇ İLE SAHAYA ALINACAKTIR. MAÇLARDA AYAKKABI OLARAK HALI SAHA AYAKKABISI (ALTI DÜZ) VEYA SENTETİK ÇİME UYUMLU KRAMPON GİYİLECEKTİR.

10- KIRMIZI KART GÖREREK OYUNDAN İHRAÇ EDİLEN OYUNCU KIRMIZI KART GÖRDÜĞÜ EYLEM BAŞKACA BİR DİSİPLİN CEZASINI GEREKTİRMİYOR İSE HERHANGİ BİR KARARA GEREK KALMAKSIZIN BİR SONRAKİ MAÇTA OYNAYAMAYACAKTIR. OYNANACAK OLAN MAÇTA YASAKLI OLAN BİR OYUNCUNUN MAÇA FİİLEN GİRİP GİRMEDİĞİNE BAKILMAKSIZIN İSMİNİN MAÇ LİSTESİNDE YER ALMASI BU MADDE KURALININ İHLALİ ANLAMINA GELECEKTİR.

11- MAÇ HAKEMİ MAÇ SIRASINDA OLUŞAN GOL, SARI KART, KIRMIZI KART GİBİ HUSUSLARI TAKIM LİSTELERİNDEKİ OYUNCULARIN SIRT NUMARASINA GÖRE KAYDEDECEK VE MAÇ SONUCUNU NETİCE KISMINA YAZACAKTIR.

12– MAÇ ÖNCESİNDE, MAÇ SIRASINDA VE MAÇ SONRASINDA OLUŞAN OLAYLAR, KIRMIZI KARTLARA İLİŞKİN RAPORLAR VE YİNE TAKIMLAR TARAFINDAN YAPILACAK İTİRAZLAR, HAKEMİN RAPORU DOĞRULTUSUNDA, "TURNUVA YÜRÜTME KURULU” TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLECEK VE SONUCA BAĞLANACAKTIR.

TURNUVA ESNASINDA AVUKATLIK MESLEĞİNE YARAŞMAYAN VE SPORCULUK İLE BAĞDAŞMAYAN DAVRANIŞLARDA BULUNAN OYUNCULAR TURNUVA YÜRÜTME KURULUNCA TURNUVADAN İHRAÇ EDİLECEKTİR.

TURNUVA SIRASINDA MAÇ İÇİNDE VEYA DIŞINDA HAKEMLERE YÖNELİK SALDIRI, KÜFÜR VEYA HAKARETTE BULUNAN OYUNCULARA VE OLAYLARA İLİŞKİN HAKEM VEYA GÖZLEMCİ VEYA TURNUVA YÜRÜTME KURULU RAPORU GEREĞİ İÇİN MERSİN BAROSU BAŞKANLIĞINA BİLDİRİLECEK VE TURNUVA YÜRÜTME KURULU TARAFINDAN YAPILACAK OLAN DEĞERLENDİRME İLE OLAYLARDA KUSURLU BULUNAN OYUNCULARIN SONRAKİ TURNUVALARA KATILAMAMALARINA DAİR YAPTIRIM UYGULANABİLECEKTİR.

13 – TURNUVA YÜRÜTME KURULU DİLERSE DİSİPLİN İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERİN YAPILABİLMESİ İÇİN TURNUVA DİSİPLİN KURULU OLUŞTURABİLİR VE BU KONUDAKİ KARARLARI DİSİPLİN KURULU YETKİSİNE BIRAKABİLİR. YİNE TURNUVA YÜRÜTME KURULU DİLERSE HER MAÇA BİR GÖZLEMCİ ATANMASI VE GÖZLEMCİ RAPORLARININ ALINARAK KURULLARDA DEĞERLENDİRİLMESİNE YÖNELİK BİR "GÖZLEMCİ" UYGULAMASINA GEÇEBİLİR.

14- FİKSTÜRE GÖRE ÖNCEDEN BELİRLENMİŞ OLAN MAÇ SAATİNDEN İTİBAREN 10 DAKİKA İÇİNDE SAHAYA ÇIKMAYAN TAKIM HÜKMEN MAĞLUP SAYILACAKTIR. O MAÇ İÇİN HÜKMEN MAĞLUP SAYILAN TAKIM, MAÇA ÇIKMAMASINA DAİR KOMİTEYE HAKLI GEREKÇE (GEREKÇENİN HAKLILIĞI KOMİTE TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLECEKTİR) İLERİ SÜREMEMESİ HALİNDE HÜKMEN MAĞLUBİYET YANINDA TURNUVADAN DA İHRAÇ EDİLECEKTİR.

HÜKMEN GALİBİYET SKORU 3-0‘DIR. ANCAK HÜKMEN GALİP TAKIMIN GRUPLARDAN ÇIKABİLMEK İÇİN AVERAJ HUSUSUNDA BİR BAŞKA TAKIMLA ÇEKİŞME YAŞAMASI HALİNDE, HER İKİ TAKIMADA, SAHAYA ÇIKMAYAN TAKIM KARŞISINDA AYNI GOL AVERAJI SAĞLANIR. [ÖRNEĞİN A TAKIMI B TAKIMI İLE YAPTIĞI MAÇI 5-1 KAZANMIŞTIR. B TAKIMI, C TAKIMI İLE YAPACAĞI MAÇA ÇIKMAMIŞ VE NORMAL ŞARTLARDA C TAKIMI BU MAÇI 3-0 HÜKMEN KAZANMIŞTIR. C TAKIMI, GRUP MAÇLARI SONUNDA A TAKIMI İLE AVERAJ ÇEKİŞMESİNE GİRERSE, BU HALDE C TAKIMI DA, B TAKIMI KARŞISINDA 5-1 HÜKMEN GALİP SAYILACAKTIR.] AYRICA GRUP AŞAMALARINDA PUAN EŞİTLİĞİ HALİNDE ÖNCELİKLE İKİLİ, ÜÇLÜ AVERAJ KURALI UYGULANIR, EŞİTLİĞİNİN YİNE BOZULMAMASI DURUMLARINDA SIRAYLA, GENEL AVERAJ KURALI, ATTIĞI GOL SAYISI, KIRMIZI KART SAYILARI VE KURA DİKKATE ALINACAKTIR. GRUP MAÇLARI SONRASI, GRUP 1. LERİ BİR TORBA, GRUP 2. LERİ DİĞER TORBADA YER ALACAK OLUP, KURA ÇEKİMİ YAPILACAKTIR.

 

15 – TURNUVA MAÇLARININ OYNANMASI ANINDA VEYA SAHA SINIRLARI İÇİNDE SAYILAN YERLERDE OLUŞAN HER TÜRLÜ SAKATLIKTA KOMİTENİN HERHANGİ BİR SORUMLULUĞU YOKTUR. TURNUVAYA KATILAN TAKIMLARIN TEMSİLCİLERİ VE OYUNCULARI, HER TÜRLÜ SAĞLIK TEDBİRLERİNİ ALMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.

16- FİKSTÜR VE DİĞER HUSUSLAR BİLAHARE İLAN EDİLECEKTİR.

 

TURNUVAYA KATILAN TÜM TAKIMLAR VE OYUNCULARI İLGİLİ KATILIM İLE BİRLİKTE İŞBU KURALLARI  KABUL ETMİŞ SAYILACAKLARDIR.

 

TURNUVA DÜZENLEME KOMİTESİ