BAŞKANIMIZ AV. BİLGİN YEŞİLBOĞAZ: “YARGI ELE GEÇİRİLMESİ GEREKEN KALE OLARAK GÖRÜLMEMELİ”

 

Mersin Barosu Erdemli ilçe temsilciliğimiz, 2019-2020 adli yıl açılışı nedeniyle tören düzenledi.

Erdemli Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törene, Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu üyelerimiz, Erdemli ilçe temsilcimiz ve yönetim kurulu üyemiz Av. Fahrettin Gürsoy, İlçe Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli Jandarma Komutanı Binbaşı Erhan Doğan, avukatlarımız, hâkimler ve savcılar katıldı. Törende Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz ve avukatlarımız, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu ve ardan İstiklal Marşı’nı okudu.

Burada günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan yönetim kurulu üyemiz ve ilçe temsilcimiz Av. Fahrettin Gürsoy, “Yargı erkinin olmazsa olmaz parçasını oluşturan  savunmanın, adaletle yönetilmesine hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu yoldaki irademizden ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bilinmelidir ki, toplumlarda en büyük güveni, adil bir mahkemenin bulunabileceği inancı sağlar. Bağımsız ve tarafsız yargının tecelli ettiği, haklının hakkına kavuştuğu bir adli yıl olması dileğiyle, tüm meslektaşlarımızın, yargı camiamızın ve halkımızın yeni adli yılını kutluyorum” ifadesini kullandı.

Daha sonra Erdemli Baro Odası’nda avukatlarımızla bir araya gelen Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz burada yaptığı konuşmasında, “Mersin Barosu olarak, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı ilkesini her zaman düstur edindik. Her dönemde yargı, ele geçirilmesi gereken bir kale olarak görülüp, siyasi iktidarlar tarafından liyakat, hakkaniyet ve adalet ilkeleri ötelenmektedir. Yargı bir gücün bir cemaatin güdümüne girdiğinde, neler olduğunu yakın zamanda gördük. Meslektaşlarımız mesleklerini icra ederken, sürekli engellemeler ile karşılaşmaktadır. Yasalarla verilen ve korunan haklarımız, yetkilerimiz; basit birer yönetmelikle ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.  Yönetmelikler, kanunlardan üstün olamaz.  Yapılan işlemler hükümsüzdür, geçersizdir. Aslında engellemeler avukatlara değil, toplumun hak ve özgürlüğüne yapılmaktadır. Hukuk ve adalet, Türkiye'nin ve demokrasinin temelidir. Bu temeli tahrip etmek suçtur. Bağımsız savunmaya yapılan hiçbir saldırı, bizi hak ve adalet yolundan alıkoyamaz ” diye konuştu.

Hak ihlallerinin, adaletsizliğin, üstünlerin hukukunun egemen olduğu, denetimsiz ve savunmasız yargı sisteminin her zaman karşısında olduklarını vurgulayan Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Gerçek bir hukuk devletinin, bağımsız, tarafsız yargının ve cübbelerine düğme aramayan özgür savunmanın egemen olması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz avukatlar, sadece hakkın, hukukun ve adaletin tarafını tutuyoruz. Yargının diğer sac ayağının da aynı düşünceyle hareket etmesi, Anayasal ve vicdani zorunluluktur. Tüm mesleki sorunlarımızın çözüme kavuşacağı, adaletin ve hukukun egemen olacağı bir adli yıl diliyorum” şeklinde konuştu.