Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz,  27 Mayıs-10 Temmuz 1980 tarihleri arasında Çorum’da gerçekleşen katliamda 57 kişinin öldürülmesini ve yüzlerce kişinin yaralanmasını yayımladığı mesajla kınayarak; insanlığın vicdanını kanatan, vicdanın utancı olan katliamlar ilk değil ama artık son bulmalı. İnsanlığın görevi dünyayı güzelleştirmek olmalı” dedi.

Katliamlar aydınlatılmadığı sürece, karanlık zihniyetlerle yüzleşilmediği sürece, bu tür vahşetlerin tekrarlanmasının önüne geçilemeyeceğine vurgu yapan Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “38 yıl önce gerçekleşen ve hafızalarımızdan silinmeyen Çorum katliamının bilançosu; 57 kişi ölmüş, 200’den fazla kişi yaralanmış, 300’e yakın ev ve işyeri tahrip edilerek yakılmış, binlerce aile memleketinden göç etmek zorunda kalmıştır. Ülkemizde karanlık zihniyetlerin insanlık dışı katliamların üstü ne yazık ki kapatılmaktadır.  Ülkemizde barışın ve adaletin egemen olması için, hiçbir olayın faili meçhul ve cezasız kalmaması gerekmektedir. Çorum’da yaşanan acı olayın faillerinin adalet önünde hesap vermesini istiyoruz. İnsan haklarının sağlanması ve hukuk devletinin var olabilmesi için  adalet karanlıkta bırakılmamalıdır” şeklinde konuştu.

Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, geçmişte yaşanan bu tür vahşetlerin yeniden yaşanmaması için, siyasilerin ayrıştırıcı, ötekileştirici dil yerine; insanların huzur, barış, hoşgörü içerisinde bir arada yaşamasını ve toplumumuzda barışın egemen olmasını sağlayacak bir dil kullanmaları gerektiğini söyleyerek, “İnsan haklarında ve hukuk devleti kavramlarında yeri olmayan her türlü katliamı ve terörü lanetliyor, katliamda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum” dedi.