Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Sadık Gürsoy, Başkan Yardımcısı Mert Dinçer ve meclis üyeleri ile Berlin Schöneberg Belediye yetkilisi Kristina Fidancan, Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyeleri, “Ülkemizde hukuka güvenerek çok mutlu olmak istiyoruz ve kadına şiddetin artık son bulmasını istiyoruz” dedi.

Başkan Yardımcımız Av. Fatma Demircioğlu, yönetim kurulu üyemiz Av. Mahçe İnanoğlu Deprem ve Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Burcu Düzen ’in de bulunduğu ziyarette, Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi, ülkemizde artan kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve hukuka olan güvenin sağlanıp mutlu bir toplum olabilmek için neler yapılması gerektiği konusunda Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz’dan bilgi aldılar.

“ÜLKEMİZDE HUKUKA GÜVENİP ÇOK MUTLU OLMAK İSTİYORUZ”

Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkan Yardımcısı Mert Dinçer, “İngiltere’den yeni geldim. İngiltere’de bir takside şoföre; burada sizi, hatta herkesi çok neşeli gördüm. Hepiniz nasıl bu kadar çok neşeli olabiliyorsunuz diye sorduğumda,  ülkemizin hukukuna çok güveniyoruz diye yanıt aldım. Biz de ülkemizde ki hukuka çok güvenerek neşeli, mutlu, huzurlu olmak istiyoruz. Hukuka güven nasıl sağlanabilir?” dedi.  Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyeleri daha sonra ülkemizde artan kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin artık son bulması için gerekli adımların atılmasını vurgulayarak, “Kadınlarımız her gün erkek şiddetine maruz kalıyor. Kadınlar artık erkek şiddetine maruz kalmasın, öldürülmesin” dedi.

YEŞİLBOĞAZ: “ŞİDDET DEVLETİN TEPESİNDE VAR”

Daha sonra çocukların sorularını yanıtlayan Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Şiddet insanların geninde var. Bu eğitimle törpülenmelidir. Örneğin televizyonu açtığımız anda şiddet başlıyor. Siyasi erklerin kullandığı dile baktığımızda, şiddetin öncelikle devletin tepesinde olduğunu görüyoruz. Siyasi erkler, şiddetin önüne geçilebilmesi için yeteri kadar mücadele etmiyor. Toplumsal rehabiliteye ihtiyacımız var. Çiftler evlilik öncesi, aile terapisinden geçmelidir. Ayrıca boşanma aşamasında çiftlere sosyal hizmet desteği verilmesi yasalarımızda var ama maalesef bu uygulanmıyor. Bunun uygulanması önemli çünkü boşanma aşamasında ortaya çıkan nefret duygusu şiddete neden oluyor” diye konuştu.

“HUKUK GÜVENLİĞİ, EKONOMİ VE ŞİDDET DOĞRU ORANTILI İLERLER”

Ekonomik sıkıntıların da şiddeti doğurduğunu belirten Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Ülkede hukuk güvenliği sağlanamadığı sürece, ekonomi de rayına oturtulamaz. Ülkemizde hukuka güven olmadığı için, kimse yatırım yapmak istemiyor. Yargı ülkemizde maalesef cemaatlere peşkeş çekiliyor. Hukuk ülkede herkese eşit uygulanmadığı için, hukuk kişiye, mevkiye göre uygulandığı için, ülkemizde hukuka güven kalmadı. İnsanlar kendisini güvende hissetmiyor. Ayrıca hukuk ne kadar kısıtlama getiriyor gibi görünse de, hukuk aslında özgürlüktür. Hukukçular da bağımsız ve özgür olmalıdır. Hukukçu özgür olmazsa, kimseyi özgürleştiremez. Hukuk güvenliği, ekonomik, sosyal refah, birbiriyle doğru orantılı ilerler” şeklinde konuştu.

Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Sadık Gürsoy ise, sosyal sorumluluk projesi kapsamında okudukları kitapları Viranşehir sahilinde sattıklarını, elde ettikleri gelirle kedi ve köpek maması alıp hayvanlara mamalarını bizzat kendileri yedirdiklerini söyledi.

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul ise, çocuk meclisi ve Mersin Barosu işbirliğinde  çocuk hakları konusunda farkındalık çalışmaları yapmak istediklerini belirterek, Mersin Barosu çocuk kumbarasına da ihtiyaç sahibi çocuklar için kitap bırakmak istediklerini söyledi.