Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, Mersin’in Tarsus ilçesinde 19 yaşında vahşice katledilen Özgecan Aslan’ı, yayımladığı mesajla andı. Baro Başkanı Er, “Kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin son bulması için yasal düzenlemelerin var olması yetmez. Kadının güçlendirilmesi ve toplumsal eğitim şart” dedi.

Tarsus’ta 11 Şubat 2015’te okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan cinayetinin acısının, Türkiye’nin hafızasından ve yüreğinden hiçbir zaman silinemeyeceğini ifade eden Baro Bşk. Er, “Kadına  yönelik şiddet ve kadın cinayetleri, ülkemizde ve dünyada içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli sorunlarından birisidir. Dünyada kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet ile kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin son bulması için yasal düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır. Ancak bununla ilgili yasaların var olması yetmiyor. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için kadının güçlendirilmesi, eğitim düzeyinin ve toplumdaki statüsünün yükseltilmesi, toplumun eğitilmesi, kadınlarımızın yasalarla kendilerine verilen hakları bilmeleri gerekmektedir.  Her kurum ve sivil toplum örgütü ve medya üzerine düşen görevi yerine getirirse, bu konuda ciddi anlamda iş birliği yapılırsa, kadına şiddet önlenebilir” ifadesini kullandı.

“ÖZGECAN ASLAN DAVASINA MÜDAHİL VE GÖZLEMCİ OLARAK KATILDIK”

Mersin Barosu olarak, Kadın Hakları Merkezi ile birlikte Özgecan Aslan davasına müdahil ve gözlemci olarak katıldıklarını ve davanın takipçisi olduklarını kaydeden Baro Bşk. Er, “Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezimiz şiddete maruz kalan, maddi durumu yetersiz olan kadınlarımıza haklarını anlatmak ve haklarını kullanmalarına yardımcı olmak için hukuki açıdan gönüllü danışmanlık hizmeti vermektedir. Kadın Hakları Merkezimiz, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle ortak hareket ederek, karşılaşmış oldukları sorunlara çözüm arayışlarına girmekte, eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapmaktadır. Kadın cinayetlerinde ve şiddet olaylarında açılan davalarda, davayı müdahil ve gözlemci olarak takip ederek, failin en ağır şekilde cezalandırılması için elinden geleni var gücüyle yapmaktadır. 24 kadın avukatımız nöbet listesi dâhilinde danışmanlık hizmeti vermektedir. Şiddete uğrayan kadınlarımız bize başvurduğu zaman, her zaman hukuki açıdan destekçileriyiz” şeklinde konuştu.

“MEDYA ŞİDDETİ TETİKLİYOR”

Medyanın şiddeti tetiklediğini dile getiren Baro Başkanı Er, ''Yazılı ve görsel basında şiddet içeren görüntü ve haberler, caydırıcı olmaktan ziyade daha çok şiddeti teşvik ediyor. Şiddet içerikli diziler, filmler ve çizgi filmler toplumu şiddete yöneltmekte, çocuklarımızın da bu bilinçle yetişmesine zemin hazırlamaktadır” dedi.

Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er açıklamasında, “Hayatının baharında vahşice katledilen Özgecan Aslan’ı rahmetle anıyor, ailesine sabırlar ve kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin son bulmasını diliyorum” ifadesini kullandı.