YEŞİLBOĞAZ: “PUSULANIZ, VİCDANINIZ VE HUKUK KURALLARI OLSUN”

Mersin Barosunda stajını tamamlayan Stj. Av. İdris Ayhan, Stj. Av. Feyyaz Mert Kurt, Stj. Av. Emirhan Ergül, Stj. Av. Mehmet Uygun, Stj. Av. Lokman Şaman, Stj. Av. Kerem Suna, Stj. Av. Hakkı Çınar, Stj. Av. İsmail Bay, Stj. Av. Mehmet Fatih Çarşılı, Stj. Av. Helin Gezgin, Stj. Av. Ebru Menteş, Stj. Av. Deniz Yükseloğlu ve Stj. Av. Abdulvahap Tatlı yemin ederek avukatlık ruhsatını aldı.

Mersin Barosu Konferans Salonunda düzenlenen yemin töreninde Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulumuz, avukatlar ve aileler, stajyer avukatların ruhsat heyecanını paylaştı. Tören öncesi konuşma yapan Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Genç meslektaşlarımız meslek hayatına başlarken, içinde bulunduğumuz Türkiye gerçeğini unutmamaları gerekiyor. Hiçbir iktidar maalesef savunmayı sevmemiştir, benimsememiştir. Çünkü savunma hukuksuzluklara, adaletsizliklere hep itiraz etmiştir, hep muhalefet etmiştir. Çünkü savunma daha iyisini ister, daha ütopik düşünürler, daha ilericidirler, daha demokrattırlar. Ülkenin, insanların, hukukun daha ileriye gitmesini, çağdaş olmasını, demokrasinin daha çok gelişmesini isterler. Ama bunu istemeyenler her zaman için savunmanın bu mücadelesine engel olmaya çalışmışlardır. Asıl mücadelemiz budur. Cahillikle, hukukun üstünlüğünü yok etmeye çalışanlarla, cumhuriyet değerlerini yok etmeye çalışanlarla mücadele ediyoruz. Genç meslektaşlarımızın da bunlarla başarılı bir şekilde mücadele edebileceğine inanıyorum. Gücümüze güç katacaklar. Giyeceğiniz cübbenin düğmeleri yok. Mesleğimizin en onurlu tarafı işte budur, bağımsızlığımızdır. Hiçbir şekilde hiçbir gücün etkisi altında olmayın. Gücünüzü hukuk kurallarından, demokrasiye olan inancınızdan alın. Pusulanız, vicdanınız ve hukuk kuralları olsun. Bunu sağladığınız takdirde hem kendinize, hem ülkenin daha çok gelişmesine katkınız olacaktır. Yolunuz açık olsun. Başarılar diliyorum” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye çıkarak kendisini tanıtan ve düşüncelerini paylaşan meslektaşlarına cübbelerini Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz ve yanlarında staj yaptıkları avukatlar giydirdi.